Örgü işlerine nereden başlanmalı?

0
722

Örgü işleri internet ve kadın programları sayesinde eski ihtişamlı günlerine yeniden kavuşuyor. Eskiden çay partilerinde, altın günlerinde, kapı önü oturmalarında ev hanımlarının birbiriyle paylaştığı harika işler artık web sitelerinden YouTube kanallarından ve sosyal medya hesaplarından paylaşılır oldu. Özellikle evlilik çağına gelen genç kızların çeyiz derdine çare olan bu paylaşımlar yeni nesilden birçok gencin geleneksel el sanatlarımızla yeniden buluşmasını sağlıyor. Bu şekilde hem özgün hem de oldukça ekonomik yollardan harika giyim kuşam ürünlerine ve aksesuarlara sahip olmanın önü açılmış oluyor. Hatta işin inceliklerini öğrendikçe yaptıklarını satarak ev ekonomisine ciddi katkılar sağlanabiliyor.

bolero modelleri

Siz de örgü işlerine meraklı olup nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız örgü dünyasına giriş mahiyetinde bir bilgilendirme yapmak istedik. Örgü işleri genellikle yapıldıkları aracın adıyla anılırlar. Bunlar kabaca, tığ işleri, iğne oyası ve şiş örgüleridir. Yeni başlayanlar için örgü jargonlarını ve temel teknikleri öğrenmek biraz zaman alabiliyor. Bu nedenle en kolay örgü işlerinden olan lif örnekleri ilk kez örgü yapacak olanlar için idealdir. Lif modelleri düz yani tek renk örülebildiği gibi farklı renk iplerle sayıyız desen ve motiflerle de yapılabiliyor. Tığ ya da şişle örülebildiği gibi kasnaklar kullanarak farklı şekillerde de örülebiliyor.

Örgü işlerinin en zor alanlarından bir tanesi ise iğne oyalarıdır. İğne oyası örnekleri keskin gözler ve el mahareti gerektirdiğinden belli bir aşamaya gelene kadar denenmemesi gerekiyor. Zira başarısız denemeler hevesinizi kaçırıp sizi bu güzel uğraştan mahrum bırakabilir. İğne oyası modelleri oldukça zarif ve uygulama alanı geniş süslemelerdir. Yazma kenarından tutun da havlu kenarları, namaz örtülerine kadar birçok aksesuarın değerine değer katar.

Eğer siz de örgü işleri dünyasına girmek istiyorsanız yakınınızdaki bir ustadan yardım almak en mantıklı çözümdür. Sonuçta bu da usta-çırak ilişkisi ile ilerleyen bir zanaat. Öyle birini bulamam diyorsanız belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin kursları ya da internetteki kendin yap siteleri size muazzam bir dünyanın kapılarını aralayabilir.

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Tarimizi beğendiyseniz bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz.

Yorumu gönder