Sade Muffin Kek Tarifi

0
11167

Bugünkü Sade Muffin Kek Tarifimize geçmeden önce kek ve muffin arasındaki farkları açıklayalım:

Kek ile muffin arasındaki fark nedir?

Malzemeleri aynı olmasına rağmen malzemenin kendi içindeki oranları ve yapılış tekniği farklı olduğundan farklı isimlendiriliyorlar. Ortaya çıkan ürünler de yapısal özellikleri bakımından farklı.

İkinci temel farklılıkları ise yapılış teknikleri. Muffinde kuru ve ıslak malzemeler ayrı kaplarda karıştırılır ve ıslak malzeme, kuru malzemeye eklenirken; kekte bu olay yağın ve şekerin kremalaşana kadar çırpılması ve sonra yumurtaların ve sıvı malzemelerin eklenmesi, en son kuru malzemelerin karışması şeklinde olur.
Hamurları karşılaştırıldığında ise muffin hamuru daha koyu, kek hamuru ise daha akıcıdır.

Yani muffin kekten daha az yağlı, şekerli ve yumurtalıdır. İçinde taze, kuru meyveler, ceviz/fındık gibi yemiş ve tohumlar olabileceği gibi farklı tahıl unları ve sebzeler ile tuzlu olarak da yapılabilir. Yapılış teknikleri arasındaki fark sonucunda ise muffin keke göre daha yoğun ve ıslak, kek ise muffine göre daha kabarık ve hafif yapılı olur.

Muffini küçük ekmek olarak değerlendirmek daha doğru olur. Ama tabi şeker, yumurta ve yağ miktarı arttırılırsa birden keke dönüşüvermesi işten bile değil!!

Artık kekimizi yapmaya hazırız. Şimdi Sade Muffin Kek Tarifi malzemelerini sayalım ve tarifimizin nasıl yapıldığını anlatmaya başlayalım.

Pratik Sade Muffin Kek Tarifi Malzemeleri:

♦ 1 paket vanilya
♦ 3 adet yumurta
♦ 1 paket kabartma tozu
♦ 1 su bardağı süt
♦ 3 su bardağı un
♦ 3 çay bardağı şeker
♦ 1 su bardağı sıvı yağ

Basit Sade Muffin Kek Tarifi Yapılışı:

Basit sade muffin kek tarifinin karışımını hazırlamamız için ilk olarak yumurtalar ve şekeri çırpma kasesi içine alalım ve bunları çırpıcı ile beraber çırpıp köpürtelim . Hemen sonra da bunlara yalnızca sıvı yağ ve sütü ekleyip bunlar da karışana kadar çırpmaya devam ediyoruz. Bunun ardından ise un, vanilya ve kabartma tozu ekleyip hepsi iyice karışana kadar çırpalım. Ardından karışımı muffin kek kağıtlarına pay edelim ve 170 derecelik fırında kekleri kabarana kadar pişirelim. Ve kolay sade muffin kek tarifi hazırdır. Afiyet olsun…

Sade Muffin Kek Tarifi Sunumları:

 

Pratik Sade Muffin Kek

Pratik Sade Muffin Kek

Kızarmış Sade Muffin Kek

Kızarmış Sade Muffin Kek

3 adet Muffin Kek

3 adet Muffin Kek

KakaoluMuffin Kek

KakaoluMuffin Kek

Çok hoş görünümlü bir tepsi Sade Muffin Kek

Çok hoş görünümlü bir tepsi Sade Muffin Kek

Güzel sunumlu Muffin Kekler

Güzel sunumlu Muffin Kekler

Pratik Muffin Kek

Pratik Muffin Kek

Sade Muffin Kek, Cupcake gibi görünüyor

Sade Muffin Kek, Cupcake gibi görünüyor

Böğürtlenli Muffin Kek

Böğürtlenli Muffin Kek

Şekerli Sade Muffin Kek

Şekerli Sade Muffin Kek

Çilekli Kolay Muffin Kek

Çilekli Kolay Muffin Kek

Sade Muffin Kek Tarifi

Sade Muffin Kek Tarifi yapılışı. Sade Muffin Kek Tarifi resimleri. Kolay Sade Muffin Kek Tarifi tarifleri. Sade Muffin Kek Tarifi nasıl yapılır. Oktay Usta Sade Muffin Kek Tarifi. Pratik Sade Muffin Kek Tarifi. Ardanın mutfağı Sade Muffin Kek Tarifi. Nurselin mutfağı Sade Muffin Kek Tarifi. İlginç, değişik Sade Muffin Kek Tarifi sunumları

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Tarimizi beğendiyseniz bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz.

Yorumu gönder