Kek Tarifi Kolay Olsun İstiyorsan

0
2277

cikolatali_kek

Kek tarifleri hakkında birçok bilinen yanlışın aksine en doğru bilgileri bir araya topladık. Kek; yumurta, un, şeker ve kabartma tozu karışımı içerisine dilediğiniz ilave malzemelerle çeşitlendirebileceğiniz, tatlı veya tuzlu hazırlayabileceğiniz bir hamur işidir. Kek tarifleri arasında en popüler olanlarından bazıları; fincanda kek, haşhaşlı kek, zebra kek, havuçlu kek, ıspanaklı kek, ağlayan kek, ıslak kek, limonlu ve portakallı kek tarifleridir.

Kek nasıl yapılır? biliyorum diyorsanız, bir de bizim size sunacağımı bilgilere göz atmalısınız. Usta elden çıkan bir kek asla sönmez, içinin pişmeme gibi bir sorunu olmaz ve kek malzemeleri dibe çökmez.

Kadınlar kilo alma korkusu yüzünden kek yapmak istemezler. Kalorisi düşük kek için kepekli un kullanabilirsiniz. 1 dilim kek kalorisi yaklaşık 172 kcal’dır.

Kek tarifleri püf noktaları hakkında kısaca bahsedecek olursak; Kek yaparken ilk dikkat etmemiz gereken şeylerden biri kek malzemelerinin taze ve oda sıcaklığında olmasıdır. Denenmiş kek tarifleri arasından bir kek tarifi seçerseniz kıvamını tutturma ihtimaliniz yüksek olur. Keki çırpacağınız malzeme cam veya porselen olmalı. Kek kalıbı tercihiniz ise alüminyum olursa kekiniz çok daha güzel olacaktır. Çünkü ısı her yere eşit dağılır. Diğer kalıplarda bu söz konusu değildir. Kek malzemelerini ekleme sırası da önemlidir. Malzemelerin iyi karışması, öncelik sırası ve çırpma dakikalarına dikkat etmek gerekir. Kek yaparken yumurtanın aklarını şekerle birlikte iyice çırptıktan sonra sarısını da ekleyerek tekrar çırparsanız çok daha iyi sonuç alırsınız. Mikser hızını ilk etapta düşük tutun, daha sonra yükseltin. Toz malzemeleri mutlaka eleyin. Kekin içine unu, kabartma tozunu, vanilyayı ve varsa diğer toz malzemeleri eledikten sonra çok fazla çırpmayın. Hatta tahta kaşıkla karışmasını sağlarsanız kekiniz sönmeyecektir. Kek harcı kıvamı olarak en uygun kıvam boza kıvamıdır. Kekin daha iyi kabarmasını istiyorsanız, harcın içine süt ekleme aşamasında 3-5 damla limon suyu veya limon kabuğu rendesi ilave edebilirsiniz. Sade kek yaparken 1 bardak süt miktarının yarısını sıvı yağ şeklinde orantılayın. Kekin uzun süre dayanıklı şekilde kalmasını sağlayan şey şeker miktarıdır. Ne kadar çok şeker eklerseniz o kadar uzun süre dayanır. Ama siz bayatlamasın diye şekerin dozunu kaçırmayın. Islak kıvamlı kek için süt, browni tarzı kekler için yoğurt kullanmalısınız. Fındık, ceviz, fıstık, meyve parçacıkları, çikolata parçası gibi malzemeler keke en son eklenmelidir ve en önemlisi bu tür malzemeler kuru olmalıdır. Dibe çökmemeleri için una bulayabilirsiniz. Kek kalıbını yağlayıp un serpin ki, kek kalıptan rahatça çıksın. Fırını mutlaka önceden ısıtın ve fırın ısısı kek tarifine göre 160 ve 180 derece arası olmalıdır.

Pasta tarifleri püf noktaları da kek tarifleri ile hemen hemen benzerdir. Pandispanya hamuru hazırlarken de aynı kriterlere dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Tarimizi beğendiyseniz bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz.

Yorumu gönder