istiridye mantarı tarifi

5
5564

Bundan bir kaç sene evvel istiridye mantarını bilen ve yetiştiren pek yoktu. İstiridye mantarı yetiştiricilerinin çoğalmasıyla pazar ve marketlerde artık istiridye mantarını sıkça bulabiliyoruz. İstiridye mantarını tadanlar artık favori mantar olarak istiridye mantarını tercih ediyor. İstiridye mantarını tercih etmenizdeki en büyük etken tamamen organik olması, üretim aşamasında ne bir gübre nede ilaç kullanımının olmamasıdır.

Bizlerde bu güzel mantardan sizlere enfes bir istiridye mantarı tarifi vermek istedik. İstiridye mantarı değişik şekillerde yapılabilse de, biz en güzel istiridye mantarı tarifi olarak aşağıda vereceğim tarifi beğeniyoruz;

Malzemeler:

Yarım kg. istiridye mantarı

5-6 diş sarımsak

4-5 adet taze soğan

2-3 servis kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber

Yapılışı:

Mantarları yıkayıp, irice kesin. Sap kısımlarını çok ufak ve ince kesin.

Derin teflon tavaya sıvı yağ ve rendelenmiş sarımsağı koyarak, sarımsaklar hafif pembeleşene kadar kavurun. Böylece nefis bir aroma oluşacak.

Tavaya mantarları ilave edin. (Önce mantarın sap kısımlarını biraz kavurun zira sap kısımları geç pişmekte, daha sonra diğer mantarları ilave edin)

istiridye mantarı tarifleri

 

 

Ocağın ısısını hiç düşürmeden mantarların önce suyunu salmasını ve daha sonra suyunu çekerek kavrulmasını sağlayın. Bu sırada tavanın kapağı açık tutunuz. Düşük ısı ve kapaklı bir tavada yaparsanız, suyunu salan mantarların bu suyu çekmesi için uzun süre beklemeniz gerekir ve böylece mantarlar gereğinden fazla pişerek, lezzet ve görüntü kaybına uğrarlar.

istiridye mantarı tarifi

 

 

Mantarları ocaktan indirmeye birkaç dakika varken, tuz ve karabiberi ilave edin. Küçük küçük doğranmış taze soğanları  mantarlara ilave edin. Soğanlar sadece birkaç dakika kavrulması yeterli olacaktır. Sıcak olarak servis yapın. Resim de görüldüğü gibi isterseniz arpa şehriye yemeği yanın da sunum yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

istiridye mantarı tarifi

 

Püf noktası: İstiridye mantarı sapları yapraklarına göre daha geç piştiğinden saplar önceden kavrulmalı ve ince ve ufak kesilmeli. Mantarlar kavrulurken tavanın kapağı açık olmalı, verdiğimiz bu istiridye mantarı tarifi nde lezzette uyumluluk açısından sarımsak muhakkak olmalı.

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

5 Yorumlar

  1. istiridye mantarı çorbası işkembe çorbası tadında oluyormuş bu doğrumu ve tarifini eksiksiz bulabilirmiyim..

    • Sayın emin,

      tadı tam olarak işkembe tadında diyemeyiz. Görüntü itibariyle işkembeyi kısmen andırmaktadır ama tadı pek de işkembe tadında değildir. İstiridye mantarı çorbası tarifi için yazarlarımıza danışacağız. Mümkün olursa bir kaç güne kadar sitede yayınlanmış olacaktır.

      Saygılarımızla.

  2. Ne Gdo, Ne Hormon, Ne aşırı gübre, Nede ilaç kalıntısı! Doğal yollardan hiç bir gübre veya ilaç kullanmadan yetiştirildiği için istiridye mantarını güvenle tüketebilir bu istiridye mantarı tarifimizi de mutlaka denemenizi tüm takipçilerimize öneririm…

Yorumu gönder