Yoğunlaştırılmış Süt Nasıl Yapılır?

0
3890

Yoğunlaştırılmış Süt Nasıl Yapılır?

Konserve yoğunlaştırılmış süt yerinde daha sağlıklı bir alternatif ev yapımı  yoğunlaştırılmış süttür. Ev yapımı yoğunlaştırılmış sütünüzü hazır olduğuunda yarı yarıya hacim kaybeden süt ve şekerle yapabilirsiniz. Yapacağınız yoğunlaştırılmış sütünüzü sade olarak veya tatlı ve kek yapımında kullanabilirsiniz.

TARİF I

Yoğunlaştırılmış Süt 0

Malzemeler:

 • 5 su bardağı süt (Ben taze süt kullandım)
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 silme çay kaşığı kabartma tozu

Yapılışı:

 1. Süt ve şekeri derin tencereye koyup kaynamaya bırakın.
 2. Kaynamaya başlayınca içine karbonatı ekleyin ve bir çırpıcıyla karıştırın. Not: Tencerenin derin olmasına dikkat edin, çünkü kabartma tozu eklenince süt köpürüp kabaracaktır.
 3. Orta hararetli ateşte ara sıra karıştırarak 1 saat kadar pişirin. Kaynamaya devam eden sütün rengi değişmeye başlayacaktır. Karıştırmayı bırakmayın, aksi halde tencere dibine tutabilir.
 4. Yoğunlaştırılmış sütünüzü kaşıkla alıp akıttığınızda cıvık muhallebi kıvamında olması gerekir. Bekledikçe katılaştığı için çok aşırı koyulaştırmayın. Not: Çok fazla pişirmeniz durumunda sütünüzün tadı karamel tadına kaçar. Bu durum da pasta ve keklerinizde kullanırken sıkıntı yaratabilir.
 5. Pişen yoğunlaştırılmış sütünüzü bir kavanoza doldurun. Soğuyunca ağzını kapatıp dolaba kaldırın. Dolapta en az 2 ay dayanabilir.  Yoğunlaştırılmış Süt

Afiyet olsun!

 

TARİF II

Yoğunlaştırılmış Süt toplu

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı toz şeker – (veya kahverengi şeker/bal kullanabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı tereyağı (İsteğe bağlı – sütü kalınlaştırmak için)

Yapılışı:

 1. Kalın tabanlı bir tencereye sütü ve şekeri boşaltın ve orta ateşte kaynatın.
 2. Kaynamaya başladıktan sonra ateşi kısın ve hacmi yarı yarıya azalıncaya kadar (ve tabi aynı zamanda dibine yapışmaması için) yaklaşık 2 saat boyunca yavaşça karıştırarak pişirin. Karışımın kaynarken asla köpürmemesine dikkat edin.
 3. İki saat sonra karışıma yağı katın.
 4. Tencereyi ateşten alın ve sütü soğumaya bırakın. Süt soğumaya başladıkça daha da koyulaşmaya başlayacaktır.

Not: Ev yapımı şekerli yoğunlaştırılmış süt, buzdolabında muhafaza edildiğinde hazır olarak satılana göre daha kalın bir kıvamdadır. Kıvamı seyreltmek isterseniz yoğunlaştırılmış süte birkaç damla su katın ve hafifçe karıştırın.

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Yorumu gönder