Kemalpaşa Tatlısının Püf Noktaları

1
5281

Kemalpaşa tatlısını bilmeyeniz yoktur sanırım. Her evde yapılmıştır kemalpaşa tatlısı. Marketlerden hazır aldığımı bu meşhur tatlıyı kolayca evlerimizde yapmaktayız. Fakat bazen kıvamını tutturamıyorsanız bu yazımızı dikkatlice okuyunuz. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında evlerimizde belkide en çok yaptığımız tatlı olan kemalpaşayı vereceğimiz taktiklerle daha güzel yapacaksınız.

Kemalpaşa Tatlısı
Kemalpaşa Tatlısı

Malzemeler:

1 paket Kemalpaşa tatlısı
1 kg seker
6 su bardağı su
Bir adet çeyrek limonun suyu
İsterseniz üzerini süslemek için ceviz içi, hindistan cevizi yada kaymak veya dondurma kullanabilirsiniz.

Kemalpaşa tatlısının yapımı:

Büyükçe bir (5 kğ lık olabilir) tencerede şeker, su ve limon suyu ilave edilerek kaynatılır. 6-7 dakika kaynadıktan sonra kemalpaşa şerbete ilave edilir.

Ocağınız orta ısıda tencere kapağı kapalı bir şekilde 10 dakika kadar pişirilir.

Daha sonra kapak alınarak bir 10 dakikada bu şekilde pişirilmeye devam edilir. Bu esnada kemalpaşaların dağılmaması için kontrol edilir. Burada dikkat edilecek husus tatlıları kesinlikle kaşık ile karıştırmamak gerekiyor. Yoksa tatlılar dağılabiliyor.

Şerbet kıvamını alıp tatlılar parlak ve dolgun bir görünüm almışsa artık ocak kapatılır.

Dolgunlaşan tatlıları bir kaşık yardımı ile teker teker alıp bir borcam vb. bir kaba dizilir. Kalan şerbette üzerine dökülüp dışarıda bu şekilde soğumaya bırakılır.

Soğuyan tatlılar buz dolabına alınarak bir gün bekletilir. Bir gün sonunda üzerine istediğiniz süslemeyi yaparak servis yapabilirsiniz.

Kemalpaşa tatlısı nın püf noktaları ile sizlere kemalpaşa tatlı tarifi verdik umarım beğenirsiniz..

Afiyet olsun.

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

1 YORUM

  1. Kemalpaşa tatlısı ismini nereden almış bilemiyorum ama paşa ünvanını gerçekten hakkeden bir tatlı. Şekeri hayatımızdan azaltalım diyoruz ama gel de yeme…

Yorumu gönder