Keklerinizin Kabarık Olması İçin

6
4996

Kek yaparken herkesin temennisi daha fazla kabarık ve daha leziz olması.Tarafımızdan hazırlanan denenmiş tarifleri yaparsanız, keklerinizin leziz olmama gibi bir durumu olmayacak. Peki ya keklerinizin daha fazla kabarması için neler yapacaksınız? Bizde bu sorunun cevabını sizlere verelim dedik ve keklerinizin daha fazla kabarması için neler yapmanız gerekiyor kısaca bahsettik. İşte keklerinizin daha fazla kabarması için yapmanız gerekenler.

kabarık kek

  • Dikkat edeceğiniz en önemli şey, kek yaparken kullanacağınız malzemelerin oda sıcaklığında olmalarıdır.
  • Şeker ve yumurtayı mikserle iyice çırpmak gerekmektedir. Tam anlamıyla köpük köpük olması lazım. Ayrıca, karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmanız gerekiyor. Tabii unu elemeniz gerektiğiniz unutmayalım.
  • Eğer içersine malzeme gerektiren kekler yapıyorsanız, bu malzemeleri mutlaka fırına koymadan önce eklemeniz gerekiyor. Örneğin üzümlü kek, cevizli kek için gereken üzüm ve cevizi fırına koymadan önce ekleyin.
  • Fırını ve tepsiyi önceden ısıtmak kekin daha kabarık olması için olmazsa olmazlardan. Ayrıca, kekin iç kısmının pişmesi sizin için önemliyse fırını 180 dereceye getirin. Keki çıkarmaya yakın bu ısıyı 150 dereceye düşürün. Böylece kekin içi hamur olmaz.
  • Fırın kapağını ilk 30 dakika kesinlikle açmayınız. Zira, fırın ısısını kaybettiği için kekiniz kabarmayacaktır.
  • Kekin tam anlamıyla pişip pişmediğini kürdan batırarak anlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

6 Yorumlar

  1. verdiginiz bilgileri dikkate aldım gerçekten çok başarılı bi sonuç ortaaya çıktı tşk bide kurabiyelerin agızda dağılması için ne yapılmalı şimdiden tşk

  2. Brownie. Ne yapsamda esime begendiremedim. Kabarik oldu zaten ama sanki ekmek gibi kabarsin istiyor. Ne yapacagimi sasirdim. Bizim ulkede brownie islatilmiyor. İslatma asamasindami yanlis yapiyorum acaba? Lutfen yardimci olun.

  3. peki keki piştiğini anladığımız anda hemen fırından çıkartmalı mıyız ters ne zaman çevirelim hemen kalıptan ayırmaya çalışmalımıyım

Yorumu gönder