Ekose Kurabiye Yapımı

10
2540

Ekose Kurabiye Yapımı

ekose kurabiye

Hazırlama Zamanı: 1 saat
Pişirme Zaman: 10 dakika
Toplam Süre: 1 saat, 10 dakika

 

Malzemeler:

 • 300 gr tereyağı (1,5 su bardağından biraz fazla) (bölünmüş)
 • 150 gr. (1,5 su bardağı pudra şekeri)
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 400 gr un (3 su bardağı + 1/2 küçük çay bardağı)
 • 25 gr kakao (yaklaşık 1 kahve fincanı)
 • 1 yumurta akı (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 1. Tereyağından 1 yemek kaşığı ayırın ve kalan yumuşatılmış tereyağını pudra şekeri ve tuz ile karıştırın.
 2. Daha sonra unu eklemeyin ve yumuşak bir hamur elde edinceye kadar karıştırmaya devam edin.
 3. Hamur ilk başta biraz gevrek olacaktır ama karıştırmaya devam ettikçe hamur yumuşayacak ve bit top şeklini alacaktır.
 4. Hazırladığınız hamuru ikiye bölün.
 5. İkiye böldüğünüz hamur parçalarından birisinin içine kakaoyu ve kalan tereyağını ekleyin ve karıştırın.
 6. Her iki hamur parçalarını birer top şekline getirin, plastik bir örtü ile sarın ve yarım saat ile 1 saat arası bir süre boyunca buzdolabında bekletin.

ekose kurabiye

Hazırlamış olduğunuz hamur buzdolabında bir saatten bir kaç güne kadar bir süre saklanabilir. Eğer taze ve tatlı tereyağı kullanıyosanız ekşime yapmaması için hamuru çok bekletmeden kullanın.
Hazırladığınız soğuk hamurların her birinden beşte biri kadarını kesin. Kestiğiniz bu küçük parçayı en sonda dış kaplama olarak kullamak amacıyla bir kenara ayırın.

ekose kurabiye

Beyaz hamurun kalan 4/5’lik kısmını hafifçe unlanmış bir zeminde merdane ile yaklaşık 1 cm kalınlığında açın. Aynı şeyi kakaolu hamur için de yapın. Bu aşamada, hamuru açmak için zemine yaydığınız un fazla olursa kurabiyeniz kuru ve sert olabilir. Bunu önlemek için resimde de görüldüğü gibi merdaneye temiz bir kumaş sararak hamurları açabilirsiniz.

ekose kurabiye

Açtığınız hamurları, her biri yaklaşık 1 cm genişliğinde olacak şekilde 10 eşit şerit olarak uzunlamasına kesin ve bir kenara alın. Düz ve eşit şeritler elde etmek için hamurların kenarlarını kesin

ekose kurabiye

Dış kaplama olarak kullanmak amacıyla, daha önce ayırmış olduğunuz 1/5 lik hamuru açın. Ancak kalınlığı 1 cm.’den biraz daha ince olsun. Bu dış kaplama hamurunu doğrudan unlu bir zemin üzerinde değil de, resimde görüldüğü gibi bir parça temiz kumaş üzerinde açın. Bu sayede işlemler bittikten sonra dış kaplamayı rahatça sarabileceksiniz.

ekose kurabiye

Yumurta akını 1 çay kaşığı su ile iyice köpürünceye kadar çırpın. Daha sonra açmış olduğunuz dış kaplama hamurunun iç yüzeyine bu yumurta akı köpünü bir fırça ile sürün. Eğer yumurta kullanmak istemezseniz az bir miktar su da sürebilirsiniz. Esasen yumurta gibisi yoktur ama yumurtaya ellerjisi olanları da düşünmek lazım.

ekose kurabiye

Resimde görüldüğü üzere, kahverengi kaplama hamurunun üzerine daha önce kestiğiniz ince şeritlerden 3 tanesini, beyaz-kahverengi-beyaz veya tam tersi olacak şekilde, dizin. Dizdiğiniz bu üç şeritin birbirine temas etmesine dikkat edin. Daha sonra yanyana dizili bu üç şeritin üstüne fırçayla yumurta akı köpüğünden sürün.

ekose kurabiye

Daha önce dizdiğiniz ilk üç şeritin üstüne, bu defa öncekinin tersi renklerde, kahverengi-beyaz-kahverengi, olacak biçimde ikinci kat şeritleri dizin. Ardından bu ikinci katman şeritlerin üzerine yine yumurta akı köpüğü sürün. Sıra geldi üçüncü katmana: ilk katmanda olduğu gibi beyaz-kahverengi-beyaz şeklinde şeritleri dizin. Son aşamada tüm şeritlerin üzerine nazikçe ve ezmeden bastırın. Böylece hem aralarda boşluk kalmayacak hem de kare şeklimiz bozulmamış olacaktır.

ekose kurabiye

Bu aşamada hazırlanmış olan 3×3 yani 9’luk şeritlerin her tarafına yumurta akını sürün ve dış kaplamayı resimde görüldüğü üzere, en alttaki temiz kumaş yardımıyla nazikçe sarın. Sararken şeklin bozulmamasına ve aralarda boşluk kalmamasına dikkat edin.

ekose kurabiye

Dış katmanı sararken yer yer çatlamalar olabilir. Ancak bu önemli değildir. Çatlakları kapatmak için çatlakların olduğu yere hafifçe yumurta akı veya su sürün ve parmağınızla kaynaştırın. Dış kaplamayı tamamen sardıktan sonra kare formunu bozmamaya dikkat ederek tüm şekli kendi etrafında hafifçe bastıra bastıra döndürün. Bu sayede tüm şeritler birbirine ve dış katmana iyice kaynayacaktır.

ekose kurabiye

İşte size bitmiş bir kare kurabiye rolusu.

ekose kurabiye

Şimdi bunun bir tane de beyazını yapmaya geldi sıra. Unutmayın sıralamayı aşağıdaki dizilime göre yapacaksınız.

Satır Bir: kahverengi, beyaz, kahverengi
Satır İki: beyaz, kahverengi, beyaz
Satır Üç: kahverengi, beyaz, kahverengi

ekose kurabiye

Biten ruloları ayrı ayrı plastik bir örtü ile sarın ve sıkılaşması için buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar bekletin.

ekose kurabiye

Kalıpları buzdolabından çıkardıktan sonra keskin bir bıçakla yaklaşık yarım cm kalınlığında dilimler halinde kesin.

ekose kurabiye

Fırını 180 °C’de ısıtın. Kurabiyeleri 10 dk kadar veya üstleri kızarmaya başlayıncaya kadar pişirin. Piştikten sonra fırından alın ve bir kenarda soğumaya bırakın ve daha sonra servis edin.

Afiyet olsun.

 

 

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

10 Yorumlar

 1. Tarifin resimlerle anlatilması iyi olmuş yoksa gözümde büyütür bu kurabiyeyi yapmayı hayatta istemezdim. Tarif için teşekkürlerrrrr

 2. Yapmasi baya zahmetli gorunce hemen yapmaya basladim ama ne yazik ki bir saat de bitmiyor en az iki saat. Gercekten zahmetli ve guzel bi kurabiye vakti ve sabri olanlara tavsiye ederim.

Yorumu gönder